Stockholm

Stockholms regionsfinal arrangeras av Vetenskapens Hus

Lördag den 10 november är det dags för regionsfinalen i den internationella ingenjörstävlingen FIRST LEGO Leauge.

Plats för turneringen är KTH:s kårhus Nymble,
Drottning Kristinas väg 15.

10:00 Incheckning grupp 1

  • Campus Manilla(4)
  • Balingsnässkolan (1)
  • Fredriskhovs slotts skola(1)
  • Viktor Rydberg Vasastan(2)
  • Engelbrektsskolan(2)

10:20 Incheckning grupp 2

  • Viktor Rydberg Samskola Djursholm(2)
  • Viktor Rydberg skola Sundbyberg(2)
  • Mariehällsskolan(2)
  • Ängskolan(1)
  • Vallatorpsskolan(2)
  • Vittra Jakobsberg(1)

10:40 Incheckning grupp 3

  • Engelska Skolan(1)
  • Margarethaskolan(2)
  • Träkvista skola(3)
  • Korsängsskolan(3)

Registrering

36
Totalt ant. plasser
7
ant. ledige plasser
0
ant. på venteliste

Program

10:00 Incheckning grupp 1
10:20 Incheckning grupp 2
10:40 Incheckning grupp 3
11:00 Första domarpresentationer för inchekningsgrupp 1
11:20 Första domarpresentationer för inchekningsgrupp 2
11:40 Invigning
12:00 Robtkörningen samt första domarpresentationer för incheckningsgrupp 3
Robotkörning och domarpresentationer
15:00 Samling i nya matsalen för annonsering av lag som går vidare till kvartsfinal
Kvartsfinaler
15:30 Samling i nya matsalen för annonsering av lag som går vidare till semifinal
Semifinaler
15:50 Samling i nya matsalen för annonsering av lag som går vidare till final
Final i robotköringen
16:00 Prisceremoni och avslut (beräknas vara slut 16:30)

Sponsorer

Prisvinnere

Pris
Nominerade
Vinnare
FIRST LEGO League Champion
Apollo 1337
Vallatorpsskolan 9A
Vintergatan
Vintergatan
Kärnvärdepriset
Pink Panther
Vintergatans väktare
Vintergatan
Vintergatan
Projektpriset 1:a pris
Wall-ezz
Zero Gravity
S.A.I.R
Zero Gravity
Projektpriset 2:a pris
S.A.I.R
Projektpriset 3:a pris
Robottävlingens 1:a pris
WE.R.S
Robottävlingens 2:a pris
Apollo 1337
Teknikpriset 1:a pris
Vallatorpsskolan 9B
Apollo 1337
Vintergatan
Vintergatan
Teknikpriset 2:a pris
Vallatorpsskolan 9B
Teknikpriset 3:a pris
Lagledarpriset

Resultat robotkonkurrensen

#
Lag
Poäng
1
WE.R.S
121
2
Apollo 1337
150
3
Fudge
108
4
Vintergatan
105
5
Vallatorpsskolan 9B
145
6
Pink Panther
122
7
Apollo
90
8
Vallatorpsskolan 9A
92
9
Wall-ezz
89
10
S.A.I.R
82
11
Engelbrektsskolan B
82
12
Alg i ett
71
13
Orbiteers
68
14
ORBIX AB
67
15
Space Futures
64
16
VRSD 1
58
17
Balingsnässkolan
51
18
Ängskolan
46
19
Zero Gravity
41
20
Rymdankorna
39
21
Vittra Jakobsberg
35
22
VRSD 2
34
23
The Final Countdown
34
24
Vintergatans väktare
34
25
Green Generation Mars
31
26
Close
23
27
Galaxlaxa
16
28
A.I.R (artificial intelligence robot) Mariehällsskolan
13


*høyest oppnådde poengsum

Turneringskommitté Stockholm

Axel Jacobson
Projektledare
tlf: 08-450 56 75
Freddy Grip
Projektledare
tlf: 08-450 57 34
Kristina Hogvall
Projektledare
tlf: 08-450 56 13