FIRST® LEGO® Leauge Challenge Skellefteå 2025
FIRST® LEGO® Leauge Challenge är en av världens största kunskaps- och tekniktävlingar för barn och ungdomar i åldrarna 10-16 år. I Skellefteå erbjuder vi i första hand skolklasser åk 7-9 men även lag som vill arbeta med projektet på fritiden är välkomna att delta.
Hur går det till?
I mitten av september släpps årets uppdrag som lagen ska arbeta med under 8 veckor. Lagen ska tillsammans undersöka årets tema, hitta en innovativ lösning på ett problem och designa och programmera en Lego Spike robot.
Den 8 november deltar lagen i en turnering på Exploratoriet där eleverna får träffa andra lag och chansen att presentera sitt projekt för en jury bestående av representanter från olika företag. Vinnande lag kvalificerar sig vidare till den skandinaviska finalen den 29 november i Stavanger.
Information till lärare
Att arbeta med First LEGO Leauge Challenge passar väl in mot grundskolans läroplan i flera ämnen. Under projektet tränar eleverna på allt från problemlösning och programmering till samarbete, innovation och presentationsteknik.
I början av höstterminen kan du hämta legorobotar, challengeset och annat material som hör till arbetet för att börja förbereda er för årets uppdrag.
Den 20 september erbjuds du som lärare/lagledare en fortbildning på Exploratoriet. Du kommer att få veta mer om årets uppdrag, få tips och råd om hur ni ska lägga upp arbetet. Ni kommer också att få grundläggande programmeringsutbildning i Lego Spike.
Alla lag som anmäler sig till FLL 2025 i Skellefteå deltar gratis. Det innebär att både anmälningsavgiften och Challenge-set som krävs för deltagande ingår i anmälan. Ni kommer dessutom att få låna ett antal robotset av Exploratoriet under projekttiden.

Program
Arbetet med årets FLL turnering pågår för full ute på skolorna. 12 deltagande lag från olika högstadieskolor i Vindeln, Norsjö och Skellefteå. Turneringsdagen den 8 november på Exploratoriet blir en spännande och rolig dag fyllt med robotkamper och intressanta redovisningar.
Tiderna för dagen är följande:
09:00 Exploratoriet öppnar
09:30 Lagledarmöte och domarmöte
09:45 Invigningsceremoni
10:10 Robotkamper och redovisningar börjar.
14:10 Semifinal Robotkamp
14:30 Final Robotkamp
14:50 Prisutdelning
15:00 Avslutning
Påmeldte lag











