Skövde

Turneringen i Skövde kommer att streamas live för publik i år.

Klicka här för att komma till livesändningen.

Här kan du följa poängställningen


go to robotresults

Registrering

32
Totalt ant. platser
10
ant. lediga platser
0
ant. på reservlista

Program

Vi hälsar alla Välkomna till jubileumsåret 2021. Det är 20:e gången tävlingen arrangeras av Balthazar Science Center i Skövde.

Publik hälsas välkommen till vår livestreaming. Länk till sändningen.
Här kan du följa poängställningen


Program hålltider (med reservation för mindre förändringar):

08:20   Lagen börjar anlända. Lagledare registrerar ankomst.

09:00   Invigningsceremoni

09:40   Turneringen startar

14:35   Kvartsfinaler

14:55   Semifinaler

15:05   Final

15:30   Prisutdelning och avslutningsceremoni



Sponsorer

Prisvinnere

Pris
Nominerade
Vinnare
FIRST LEGO League Champion 1:a
Team logistics Innovitaskolan Motala
Le GO electric
Team legokrossarna Innovitaskolan Motala
Le GO electric
FIRST LEGO League Champion 2:a
Kärnvärdepriset
Le GO electric
Team logistics Innovitaskolan Motala
Team Daloc Säkra Dörrar
Le GO electric
Projektpriset 1:a pris
Team Daloc Säkra Dörrar
Team legokrossarna Innovitaskolan Motala
The Transporters
The Transporters
Projektpriset 2:a pris
Team Daloc Säkra Dörrar
Projektpriset 3:a pris
Team legokrossarna Innovitaskolan Motala
Robottävlingens 1:a pris
Team Piktiv
Robottävlingens 2:a pris
Team logistics Innovitaskolan Motala
Teknikpriset 1:a pris
Team logistics Innovitaskolan Motala
Team legokrossarna Innovitaskolan Motala
Le GO electric
Team logistics Innovitaskolan Motala
Teknikpriset 2:a pris
Team legokrossarna Innovitaskolan Motala
Teknikpriset 3:a pris
Le GO electric
Lagledarpriset
Team legokrossarna Innovitaskolan Motala
Team logistics Innovitaskolan Motala
Team legokrossarna Innovitaskolan Motala

Resultat robotkonkurrensen

#
Lag
Poäng
1
Team Piktiv
265
2
Team logistics Innovitaskolan Motala
315
3
Team Dalocs
295
4
Team legokrossarna Innovitaskolan Motala
335
5
Le GO electric
255
6
The Transporters
225
7
Legoslaktarna
235
8
IKON
255
9
Transportlegenderna
220
10
Import AB
200
11
Team Daloc Säkra Dörrar
195
12
Team Daloc - Säkerhet
185
13
Ut te bôgda
185
14
Smash
175
15
Friskolan Metis Master Legos
170
16
Salsissimus
165
17
RWS Teambuilders
155
18
Lego by Bögda
155
19
Daloc Navy
150
20
Zeus
140
21
Metis Legomasters
120
22
ByggareBob
105


*høyest oppnådde poengsum

Turneringskommitté Skövde

Martina Söderhielm
Projektledare
tel.: 0720 796771
Ove Lindberg
Projektledare
tel.: 0500 497770