Skåne

Tävlingsdagen arrangeras den 7 november kl. 09.00 - 12.00 med ca 60 minuters prisutdelning som sänds någon gång mellan kl. 13.00 - 15.00.  

 

Årets final är helt digitalt och samtal med respektive jurygrupp digitalt.

 

Varmt välkomna till årets händelse!!!



I år sker robottävlingen helt digitalt i kombination med digitala juryträffar. Detta för att arrangera en säker final som möter Folkhälsomyndighetens rekommendationer. Projektledningen har även stämt av arrangemanget med Smittskydd Skåne.

Jurygruppena kommer vara väl förberedda inför tävlingsdagen med hjälp era rapporter och filmer som ni skickat in på förhand.

 

Rapporterna och filmerna för presentationer och "vykort" skall vara inlämnade/inskickade senast den 4 november kl. 16.00.

 

Tävlingsdagen pågår lördagen den 7 november kl. 09.00 - 12. 00 med ca 60 minuters direktsänd prisutdelning någon gång mellan kl. 13.00 - 15.00. Då kommer vi att visa filmer,  klipp från dagen och intervjua lagen live.  


Registrering

18
Totalt ant. plasser
10
ant. ledige plasser
0
ant. på venteliste

Program

Minutschema skickas till lagledarna så snart som möjligt.

 

Challenge 7 november kl. 09.00-15.00 
Tävlingsdagen pågår den 7 november kl. 09.00 - 12.00. 

Direktsänd prisutdelning - där lagen medverkar - 60 minuter mellan kl. 14.00-15.00.

 

Explore Malmö 7 november

 

Explore Landskrona 9 november 


Prisvinnere

Pris
Nominerade
Vinnare
FIRST LEGO League Champion
Åk 9 OVGR
IES Landskrona
NoTcrackers
Futures Engineers
NoTcrackers
Kärnvärdepriset
Tableflippers
Sundsbroskolan
Åk 9 OVGR
Futures Engineers
Åk 9 OVGR
Projektpriset 1:a pris
Lazy quarantine
IES Landskrona
Åk 9 OVGR
NoTcrackers
NoTcrackers
Projektpriset 2:a pris
Lazy quarantine
Projektpriset 3:a pris
Robottävlingens 1:a pris
Futures Engineers
Robottävlingens 2:a pris
IES Landskrona
Teknikpriset 1:a pris
Shnigles
NoTcrackers
Futures Engineers
Åk 9 OVGR
NoTcrackers
Teknikpriset 2:a pris
Futures Engineers
Teknikpriset 3:a pris
Lagledarpriset
Sundsbroskolan

Resultat robotkonkurrensen

#
Lag
Poäng
1
Futures Engineers
275
2
IES Landskrona
240
3
NoTcrackers
235
4
Lazy quarantine
225
5
Shnigles
205
6
Åk 9 OVGR
205
7
Tableflippers
205
8
Sundsbroskolan
100


*høyest oppnådde poengsum

Turneringskommitté Skåne

Annie Bergh
Projektledare