Skövde

Balthazar Science Center i Skövde arrangerar deltävling av FIRST LEGO league för sjuttonde året i rad!

Välkommen till Volvo besökscenter och Balthazar!

På Balthazar Science Center kan du besöka lagens depåområde och presentationer inför de olika domargrupperna.

Robottävlingarna körs på Volvos besökscenter.

Viktiga datum

  • Anmäl till inspirationsdagen senast 21/9
  • Beställ extra tröjor senast 23/9
  • Lägg in lagmedlemmar på lagsidan senast 28/9
  • Inspirationsdag, Forskarfredag 28/9
  • Ändra lagnamn senast 10/10
  • Lämna in projektrapport senast 8/11
  • Tävling 10/11


Tilmelding

29
Totalt ant. plasser
0
ant. ledige plasser
0
ant. på venteliste

Program

8.00 Incheckning av lag och domare

9.00 Invigningsceremoni

9.40 Robottävlingar och presentationer startar


Sluttiden är inte fastställd, det beror på antal deltagare men räkna med en hel arbetsdag.

Sponsorer

Præmievinnere

Pris
Nominerede
Vinder
FIRST LEGO League Champion
See-Threepio
Team Lorentzons Styr AB
Asitis
Team Lorentzons Styr AB
Kerneværdiprisen
Helios
See-Threepio
Team Lorentzons Styr AB
Helios
Projektprisen 1. plads
Asitis
Cejn in Space
Team Lorentzons Styr AB
Asitis
Projektprisen 2. plads
Cejn in Space
Projektprisen 3. plads
Robotkonkurrencens 1. plads
Team Matalav
Robotkonkurrencens 2. plads
Asitis
Teknologiprisen 1. plads
Team Matalav
Space X Buddies
See-Threepio
Team Matalav
Teknologiprisen 2. plads
Space X Buddies
Teknologiprisen 3. plads
Vejlederprisen

Resultat robotkonkurranse

#
Hold
Point
1
Team Matalav
135
2
Asitis
110
3
Lichron
110
4
Kamias rymdforskare
109
5
Alasas
126
6
Colmis
95
7
Team Lorentzons Styr AB
104
8
Team Gucci gang
95
9
In Exchange
93
10
Helios
88
11
NASA LEGO League
87
12
Semla
78
13
Assemblin First LEGO Team
78
14
Team Lorentzons styr lag 2
76
15
Lischborna
76
16
R4NGERS
75
17
Cejn in Space
70
18
Team El-center/Inexchange
69
19
NTM Ekhamraskolan lag 2
64
20
See-Threepio
64
21
Space X Buddies
60
22
Team Silverspin
55
23
Mars Bars
52
24
Angry Nerds
49
25
The Space Explorers
47
26
Space Bots
44
27
Team Daloc
26
28
Purple launch
16
29
NTM Ekhamraskolan
0


*høyest oppnådde poengsum

Turneringskomité Skövde

Lisa Lindgren
projektledere
tlf: 0500 49 87 30
Ove Lindberg
projektledere
tlf: 0500 497770
Nicklas Bergfelt
Huvuddomare