Stockholm

Stockholms regionsfinal arrangeras av Vetenskapens Hus

Lördag den 10 november är det dags för regionsfinalen i den internationella ingenjörstävlingen FIRST LEGO Leauge.

Plats för turneringen är KTH:s kårhus Nymble,
Drottning Kristinas väg 15.

10:00 Incheckning grupp 1

  • Campus Manilla(4)
  • Balingsnässkolan (1)
  • Fredriskhovs slotts skola(1)
  • Viktor Rydberg Vasastan(2)
  • Engelbrektsskolan(2)

10:20 Incheckning grupp 2

  • Viktor Rydberg Samskola Djursholm(2)
  • Viktor Rydberg skola Sundbyberg(2)
  • Mariehällsskolan(2)
  • Ängskolan(1)
  • Vallatorpsskolan(2)
  • Vittra Jakobsberg(1)

10:40 Incheckning grupp 3

  • Engelska Skolan(1)
  • Margarethaskolan(2)
  • Träkvista skola(3)
  • Korsängsskolan(3)

Tilmelding

36
Totalt ant. plasser
7
ant. ledige plasser
0
ant. på venteliste

Program

10:00 Incheckning grupp 1
10:20 Incheckning grupp 2
10:40 Incheckning grupp 3
11:00 Första domarpresentationer för inchekningsgrupp 1
11:20 Första domarpresentationer för inchekningsgrupp 2
11:40 Invigning
12:00 Robtkörningen samt första domarpresentationer för incheckningsgrupp 3
Robotkörning och domarpresentationer
15:00 Samling i nya matsalen för annonsering av lag som går vidare till kvartsfinal
Kvartsfinaler
15:30 Samling i nya matsalen för annonsering av lag som går vidare till semifinal
Semifinaler
15:50 Samling i nya matsalen för annonsering av lag som går vidare till final
Final i robotköringen
16:00 Prisceremoni och avslut (beräknas vara slut 16:30)

Sponsorer

Præmievinnere

Pris
Nominerede
Vinder
FIRST LEGO League Champion
Apollo 1337
Vallatorpsskolan 9A
Vintergatan
Vintergatan
Kerneværdiprisen
Pink Panther
Vintergatans väktare
Vintergatan
Vintergatan
Projektprisen 1. plads
Wall-ezz
Zero Gravity
S.A.I.R
Zero Gravity
Projektprisen 2. plads
S.A.I.R
Projektprisen 3. plads
Robotkonkurrencens 1. plads
WE.R.S
Robotkonkurrencens 2. plads
Apollo 1337
Teknologiprisen 1. plads
Vallatorpsskolan 9B
Apollo 1337
Vintergatan
Vintergatan
Teknologiprisen 2. plads
Vallatorpsskolan 9B
Teknologiprisen 3. plads
Vejlederprisen

Resultat robotkonkurranse

#
Hold
Point
1
WE.R.S
121
2
Apollo 1337
150
3
Fudge
108
4
Vintergatan
105
5
Vallatorpsskolan 9B
145
6
Pink Panther
122
7
Apollo
90
8
Vallatorpsskolan 9A
92
9
Wall-ezz
89
10
S.A.I.R
82
11
Engelbrektsskolan B
82
12
Alg i ett
71
13
Orbiteers
68
14
ORBIX AB
67
15
Space Futures
64
16
VRSD 1
58
17
Balingsnässkolan
51
18
Ängskolan
46
19
Zero Gravity
41
20
Rymdankorna
39
21
Vittra Jakobsberg
35
22
VRSD 2
34
23
The Final Countdown
34
24
Vintergatans väktare
34
25
Green Generation Mars
31
26
Close
23
27
Galaxlaxa
16
28
A.I.R (artificial intelligence robot) Mariehällsskolan
13


*høyest oppnådde poengsum

Turneringskomité Stockholm

Axel Jacobson
projektledere
tlf: 08-450 56 75
Freddy Grip
projektledere
tlf: 08-450 57 34
Kristina Hogvall
projektledere
tlf: 08-450 56 13