Kolding

For 3. år i træk udbyder Kolding Kommune/Pædagogisk Center Kolding og HANSENBERG First LEGO League i samarbejde.


Skal du og din skole være med den 10. november 2018?


Kolding Kommune er kendt som designkommune og HANSENBERG' teknisk skole er kendt for at kombinere innovation, naturvidenskab og teknologi. 

Du kan læse om årets FLL ved at følge linket

 

Årets udfordring handler om rummet - Udforsk liv og rejse i og gennem rummet!  


Saml dit hold og vær klar til at udforske, udfordre og innovere i den krævende og inspirerende udstrækning vi kalder rummet! 2018/2019 FIRST® LEGO® League sæsonen kræver at I arbejder sammen for at bryde ud af jeres jordiske begrænsninger. 
Har I hvad der skal til for at gå INTO ORBIT℠?



FIRST® LEGO® League afvikles i Kolding på

HANSENBERG

Skovvangen 28

6000 Kolding

 

Præcisering af konkurrencereglerne - fra Norge

 

R02 - Kontrollere

  • Det er kun tilladt, at have en kontroller med til kamp
  • Det er kun tilladt, at benytte samme type kontroller som vist på billederne (kun farven kan afviges)
  • Hele Skovvangen 28 er konkurrenceområde og derfor må ingen andre kontrollere være tilstede
  • Al fjernstyring eller udveksling af data med robotterne inkluderet Bluetooth er forbudt i konkurrenceområdet (Skovvangen 28)
  • Denne regel begrænser derved holdene til kun at kunne benytte en robot til kamp

Det anbefales at benytte PC/Mac til programmering


Tilmelding

18
Totalt ant. plasser
0
ant. ledige plasser
0
ant. på venteliste

Program

Vinderne 2018

Det var Team Moonlanders fra Erritsø Fællesskole, der løb med titlen som First LEGO League Champion. Holdet er nu inviteret til at deltage i den skandinaviske finale, der finder sted i Norge den 1. december.

Stort tillykke til hele holdet 

Og tillykke til de øvrige vindere. Ved turneringen blev der nemlig også delt mange andre priser ud:

Gåpåmod-Prisen:
Specialcenter Vonsild

Markedsføringsprisen: 
1. Team Ådal (Ådalskolen Bohr, Esbjerg)
2. Team Move in Space (Erritsø Fællesskole)

Teknologiprisen:
1. Fjordbakkeskolen 1 (Fjordbakkeskolen, Taulov)
2. KR 8G Science2 (Kolding Realskole)

Robotkonkurrencen:
1. Team Ravn (Erritsø Fællesskole)
2. Fjordbakkeskolen 2 (Fjordbakkeskolen, Taulov)

Kerneværdiprisen: 
Team Ådal (Ådalskolen Bohr, Esbjerg)

Projektprisen:
1. Team Moonlanders (Erritsø Fællesskole)
2. Fjordbakkeskolen 1 (Fjordbakkeskolen, Taulov)


08:00 - 09:00 Holdene møder ind

09:00 - 09:15 Holdene præsenteres

09:15 - 09:20 Åbning af konkurrencen

09:20 - 09:30 Gennemgang af robotopgaven for publikum

09:30 - 10:00 1. indledende runde

10:00 - 10:10 Pause

10:10 - 10:40 2. indledende runde

10:40 - 10:50 Pause

10:50 - 11:20 3. indledende runde

11:20 - 12:00 Frokost

12:00 - 13:30 Projektpræsentation, Teknikpræsentation og Markedsføringspræsentation

13:30 - 14:00 kvartfinale

14:00 - 14:30 Semifinale

14:30 - 15:00 Finale

15:00 - 15:30 Præmieoverrækkelse

Sponsorer

Præmievinnere

Pris
Nominerede
Vinder
FIRST LEGO League Champion
Team Moonlanders
Kerneværdiprisen
Team Ådal
Projektprisen 1. plads
Team Moonlanders
Projektprisen 2. plads
Fjordbakkeskolen 1
Projektprisen 3. plads
Robotkonkurrencens 1. plads
Team Ravn
Robotkonkurrencens 2. plads
Fjordbakkeskolen 2
Teknologiprisen 1. plads
Fjordbakkeskolen 1
Teknologiprisen 2. plads
KR 8G Science2
Teknologiprisen 3. plads
Vejlederprisen

Resultat robotkonkurranse

#
Hold
Point
1
Team Ravn
116
2
Fjordbakkeskolen 2
127
3
De Blå Marsmænd
99
4
Team Moonlanders
106
5
Team Ådal
108
6
Fjordbakkeskolen 1
101
7
Team Meteorregn
96
8
KR 8G Science1
91
9
Team Move in Space
79
10
Munkevængets skole
76
11
KR 8G Science3
73
12
FR2018
72
13
Team Rumlamaer
70
14
KR 8G Science2
66
15
Team Cleama
62
16
The dream team
60
17
Rum Papegøjerne
37
18
Den Pinke Planet
35


*høyest oppnådde poengsum

Turneringskomité Kolding

Mogens Hansen
projektledere
tlf: 21377265
Torben Thomsen
projektledere
tlf: +4521203610