Stockholm

Tävlingen sker på Tekniska museet i Stockholm


Projektrum  -  Innovationslabbet och matelabbet


Teknikpresentationsrum - Hackalabbet och sinneslabbet


Tävlingar - Eventrummet(Finalrum), Lilla hörsalen och stora hörsalen.


Fika och förtäring av mat sker i serviceytan.


Monter till kärnvärdespresentation finns på plan 3 upp för trapporna till höger.


Varje lag har ett bord och en pappmonter med två väggar.

Lagledare och deltagare registreras mellan kl09:00-09:40


Lagledare tar med fotosamtyckesblanketer till registrering


T-Shirts som inte redan är upphämtade finns att hämta vid registrering


Mat och fikabiljetter delas ut vid registrering


Påmelding

30
Totalt ant. plasser
1
ant. ledige plasser
0
ant. på venteliste

Program

Registrering 09:00-09:40

Invigning 10:00

Matcher och presentationer från kl 10:30 Robotmatcher, teknik, projekt och kärnvärden.

Prisutdelning 15:30

Sponsorer

Prisvinnere

Pris
Nominerte
Vinner
FIRST LEGO League Champion 1. plass
Brunnaskolan
MGT
Klyftiga Klementiner
smart pack - VRSV 1
Team Truck
Team Truck
Kjerneverdiprisen
MGT
smart pack - VRSV 1
Klyftiga Klementiner
Nannaskolan lag 2
Nannaskolan lag 1
Klyftiga Klementiner
Prosjektprisen 1. plass
Sollentuna Robot Club - Bobananerna
VRSV 3
Pingvinerna
Team Truck
Nerd Herd
Team Truck
Prosjektprisen 2. plass
VRSV 3
Prosjektprisen 3. plass
Sollentuna Robot Club - Bobananerna
Robotkonkurransen 1. plass
Tunnel-rats
Robotkonkurransen 2. plass
VRSD Lag 1
Teknologiprisen 1. plass
smart pack - VRSV 1
Team Truck
Många Mandariner
Terminator
Brunnaskolan
Många Mandariner
Teknologiprisen 2. plass
Team Truck
Teknologiprisen 3. plass
Terminator
Veilederprisen
Nerd Herd
Pingvinerna
R2D2
Sollentuna Robot Club - Fisk, Ris, Curry & Potatis
Karsby International School
R2D2

Resultat robotkonkurranse

#
Lag
Poeng
1
Tunnel-rats
295
2
VRSD Lag 1
285
3
Brunnaskolan
340
4
Team Truck
280
5
smart pack - VRSV 1
290
6
Karsby International School
280
6
Klyftiga Klementiner
280
6
Kylskåpsmagneterna - VRSV 2
280
9
Många Mandariner
225
10
Drone-gang
220
11
Marvin
210
12
Pingvinerna
210
13
Sollentuna Robot Club - Bobananerna
200
14
R2D2
200
15
Wall-E
200
16
Terminator
195
17
MGT
190
18
VRSV 3
185
19
Spaghetti mafia
170
20
Nannaskolan lag 1
170
21
Switch Way
165
22
Nerd Herd
165
23
Malmsjö
165
24
Sollentuna Robot Club - Fisk, Ris, Curry & Potatis
160
25
Vallatorpsskolan
125
26
Nannaskolan lag 2
120
27
scorpion-N
105
28
VRS 3
0


*høyest oppnådde poengsum

Turneringskomité Stockholm

Axel Jacobson
Prosjektleder
tlf: 08-450 56 75
Freddy Grip
Prosjektleder
tlf: 08-450 57 34
Kristina Hogvall
Prosjektleder
tlf: 08-450 56 13
Tomas Ekström
Technical Lead – Cloud Office and Emerging Technologies
tlf: +46 70 6160057
Jens Blossner
 
Mats W Lundberg
Head of Sustainability
tlf: 076-347 36 96
Niklas Ekebom
Vice President Strategic Integration
 
Patrik Brundin
tlf: 0706106673
Pauliina Lunde
Global Communications & PR Manager
 
Maria Olsson
Acting Head of Education
tlf: 0701985187
Julia Olderius
Production Manager
tlf: +46 8 450 56 78
Felix Soudah
 
Victor Sundberg
 
Lukas Söderman
 
Alexandra Selenius
Pedagog
tlf: 0701985151