Skövde

Turneringen i Skövde kommer att streamas live för publik i år.

Klicka här för att komma till livesändningen.

Här kan du följa poängställningen


Påmelding

32
Totalt ant. plasser
10
ant. ledige plasser
0
ant. på venteliste

Program

Vi hälsar alla Välkomna till jubileumsåret 2021. Det är 20:e gången tävlingen arrangeras av Balthazar Science Center i Skövde.

Publik hälsas välkommen till vår livestreaming. Länk till sändningen.
Här kan du följa poängställningen


Program hålltider (med reservation för mindre förändringar):

08:20   Lagen börjar anlända. Lagledare registrerar ankomst.

09:00   Invigningsceremoni

09:40   Turneringen startar

14:35   Kvartsfinaler

14:55   Semifinaler

15:05   Final

15:30   Prisutdelning och avslutningsceremoni



Sponsorer

Prisvinnere

Pris
Nominerte
Vinner
FIRST LEGO League Champion 1. plass
Team logistics Innovitaskolan Motala
Le GO electric
Team legokrossarna Innovitaskolan Motala
Le GO electric
Kjerneverdiprisen
Le GO electric
Team logistics Innovitaskolan Motala
Team Daloc Säkra Dörrar
Le GO electric
Prosjektprisen 1. plass
Team Daloc Säkra Dörrar
Team legokrossarna Innovitaskolan Motala
The Transporters
The Transporters
Prosjektprisen 2. plass
Team Daloc Säkra Dörrar
Prosjektprisen 3. plass
Team legokrossarna Innovitaskolan Motala
Robotkonkurransen 1. plass
Team Piktiv
Robotkonkurransen 2. plass
Team logistics Innovitaskolan Motala
Teknologiprisen 1. plass
Team logistics Innovitaskolan Motala
Team legokrossarna Innovitaskolan Motala
Le GO electric
Team logistics Innovitaskolan Motala
Teknologiprisen 2. plass
Team legokrossarna Innovitaskolan Motala
Teknologiprisen 3. plass
Le GO electric
Veilederprisen
Team legokrossarna Innovitaskolan Motala
Team logistics Innovitaskolan Motala
Team legokrossarna Innovitaskolan Motala

Resultat robotkonkurranse

#
Lag
Poeng
1
Team Piktiv
265
2
Team logistics Innovitaskolan Motala
315
3
Team Dalocs
295
4
Team legokrossarna Innovitaskolan Motala
335
5
Le GO electric
255
6
The Transporters
225
7
Legoslaktarna
235
8
IKON
255
9
Transportlegenderna
220
10
Import AB
200
11
Team Daloc Säkra Dörrar
195
12
Team Daloc - Säkerhet
185
13
Ut te bôgda
185
14
Smash
175
15
Friskolan Metis Master Legos
170
16
Salsissimus
165
17
RWS Teambuilders
155
18
Lego by Bögda
155
19
Daloc Navy
150
20
Zeus
140
21
Metis Legomasters
120
22
ByggareBob
105


*høyest oppnådde poengsum

Turneringskomité Skövde

Martina Söderhielm
Prosjektleder
tlf: 0720 796771
Ove Lindberg
Prosjektleder
tlf: 0500 497770