Skåne

Tävlingsdagen arrangeras den 7 november kl. 09.00 - 12.00 med ca 60 minuters prisutdelning som sänds någon gång mellan kl. 13.00 - 15.00.  

 

Årets final är helt digitalt och samtal med respektive jurygrupp digitalt.

 

Varmt välkomna till årets händelse!!!



I år sker robottävlingen helt digitalt i kombination med digitala juryträffar. Detta för att arrangera en säker final som möter Folkhälsomyndighetens rekommendationer. Projektledningen har även stämt av arrangemanget med Smittskydd Skåne.

Jurygruppena kommer vara väl förberedda inför tävlingsdagen med hjälp era rapporter och filmer som ni skickat in på förhand.

 

Rapporterna och filmerna för presentationer och "vykort" skall vara inlämnade/inskickade senast den 4 november kl. 16.00.

 

Tävlingsdagen pågår lördagen den 7 november kl. 09.00 - 12. 00 med ca 60 minuters direktsänd prisutdelning någon gång mellan kl. 13.00 - 15.00. Då kommer vi att visa filmer,  klipp från dagen och intervjua lagen live.  


go to robotresults

Påmelding

18
Totalt ant. plasser
10
ant. ledige plasser
0
ant. på venteliste

Program

Minutschema skickas till lagledarna så snart som möjligt.

 

Challenge 7 november kl. 09.00-15.00 
Tävlingsdagen pågår den 7 november kl. 09.00 - 12.00. 

Direktsänd prisutdelning - där lagen medverkar - 60 minuter mellan kl. 14.00-15.00.

 

Explore Malmö 7 november

 

Explore Landskrona 9 november 


Prisvinnere

Pris
Nominerte
Vinner
FIRST LEGO League Champion
Åk 9 OVGR
IES Landskrona
NoTcrackers
Futures Engineers
NoTcrackers
Kjerneverdiprisen
Tableflippers
Sundsbroskolan
Åk 9 OVGR
Futures Engineers
Åk 9 OVGR
Prosjektprisen 1. plass
Lazy quarantine
IES Landskrona
Åk 9 OVGR
NoTcrackers
NoTcrackers
Prosjektprisen 2. plass
Lazy quarantine
Prosjektprisen 3. plass
Robotkonkurransen 1. plass
Futures Engineers
Robotkonkurransen 2. plass
IES Landskrona
Teknologiprisen 1. plass
Shnigles
NoTcrackers
Futures Engineers
Åk 9 OVGR
NoTcrackers
Teknologiprisen 2. plass
Futures Engineers
Teknologiprisen 3. plass
Veilederprisen
Sundsbroskolan

Resultat robotkonkurranse

#
Lag
Poeng
1
Futures Engineers
275
2
IES Landskrona
240
3
NoTcrackers
235
4
Lazy quarantine
225
5
Shnigles
205
6
Åk 9 OVGR
205
7
Tableflippers
205
8
Sundsbroskolan
100


*høyest oppnådde poengsum

Turneringskomité Skåne

Annie Bergh
Prosjektleder