Botkyrka

Uppgifter till lagen:

Förbered robot och program för matcher som genomförs under fredag 6/11 och/eller lördag 7/11 på plats på Karsby International School. Tomtbergavägen 370, Norsborg

Förbered en teknikpresentation som genomförs live på Karsby International School under fredag 6/11 och/eller lördag 7/11. Laget ska visa och berätta om sin robot, sin programmering och sin strategi för en domare. Presentationen kommer inte att filmas eller sändas i livestreamen. 

Förbered en presentation som genomförs live på Teams under fredag 6/11 och/eller lördag 7/11. Länk till mötet skickas ut till lagledaren i form av en digital kalenderpost med en länk till ett Teamsmöte. Lagledaren kan gå in i mötet i god tid innan det börjar och presentationen startar sedan när domaren i mötet säger till laget att börja. Presentationen KAN komma att filmas och sändas i livestreamen. 

Gör en film som visar hur laget har arbetat enligt FIRST™ kärnvärden. Filmen ska vara 1-2 min och i formatet .mp4. Filmen ska laddas upp i en sharepointmapp som lagledaren får tillgång till i ett mail från projektledningen under veckan före eventet.

Eventet kan inte ta emot publik men intresserade föräldrar, klasskamrater och andra kan följa stora delar av programmet på en livestream på YouTube.

 

Påmelding

15
Totalt ant. plasser
0
ant. ledige plasser
0
ant. på venteliste

Program

Fredag 6/11Fredag 6/11
MatchstartBord ABord BPresentationstartTeknikpresentation (filmas inte)Projektpresentation
9:30:00Lag CesarMalmsjö skola9:30:00Brunnaskolan 8A
9:40:00HighToneOrten1459:40:00Team titans
9:50:00Bumbibjörnarna från Riksten (BBB)Team titans9:50:00Ann-Louises adepter
10:00:00LegoKnightsNerd Herd10:00:00HighTone
10:10:00Brunnaskolan 8BUrban Eriksson10:10:00Malmsjö skola
10:20:00Brunnaskolan 8AAnn-Louises adepter10:20:00Bumbibjörnarna från Riksten (BBB)
10:50:00Team titansBrunnaskolan 8A10:50:00Orten145
11:00:00Brunnaskolan 8BLegoKnights11:00:00Urban Eriksson
11:10:00Lag CesarUrban Eriksson11:10:00Nerd Herd
11:20:00Orten145Bumbibjörnarna från Riksten (BBB)11:20:00LegoKnights
11:30:00LUNCH (egna tider i lagets scheman)11:30:00Brunnaskolan 8B
11:40:00LUNCH11:40:00Brunnaskolan 8B
11:50:00LUNCH11:50:00LegoKnights
12:00:00LUNCH12:00:00Nerd Herd
12:10:00LUNCH12:10:00Urban Eriksson
12:20:00LUNCH12:20:00Orten145
12:30:00Malmsjö skolaNerd Herd12:30:00Bumbibjörnarna från Riksten (BBB)
12:40:00HighToneAnn-Louises adepter12:40:00Malmsjö skola
13:10:00Orten145LegoKnights13:10:00Lag Cesar
13:20:00Malmsjö skolaUrban Eriksson13:20:00Brunnaskolan 8A
13:30:00Brunnaskolan 8BBumbibjörnarna från Riksten (BBB)13:30:00Team titans
13:40:00HighToneBrunnaskolan 8A13:40:00Ann-Louises adepter
13:50:00Lag CesarAnn-Louises adepter13:50:00
14:00:00Team titansNerd Herd14:00:00High ToneLag Cesar
Lördag 7/11Lördag 7/11
MatchstartBord ABord BPresentationstartTeknikpresentationProjektpresentation
LördagLördag
9:30:00Många Mandariner (från Åland)Plats 3 från fredag9:30:00Sollentuna Robot Club - HENRIKS HACKER TEAM
9:40:00Sollentuna Robot Club - ANNAS ANGELBOTSPlats 2 från fredag9:40:00Många Mandariner (från Åland)
9:50:00Sollentuna Robot Club - HENRIKS HACKER TEAMPlats 1 från fredag9:50:00
10:00:00Sollentuna Robot Club - ANNAS ANGELBOTSMånga Mandariner (från Åland)10:00:00Sollentuna Robot Club - HENRIKS HACKER TEAM
10:10:00Sollentuna Robot Club - ANNAS ANGELBOTSSollentuna Robot Club - HENRIKS HACKER TEAM10:10:00
10:20:00Sollentuna Robot Club - HENRIKS HACKER TEAMMånga mandariner (från Åland)10:20:00Sollentuna Robot Club - ANNAS ANGELBOTS
10:30:0010:30:00Sollentuna Robot Club - ANNAS ANGELBOTS
10:40:0010:40:00
10:50:0010:50:00Många mandariner (från Åland)
11:00:0011:00:00

Sponsorer

Prisvinnere

Pris
Nominerte
Vinner
FIRST LEGO League Champion
Många Mandariner
Lag Cesar
Brunnaskolan 8A
Många Mandariner
Kjerneverdiprisen
Lag Cesar
Nerd Herd
Brunnaskolan 8A
Lag Cesar
Prosjektprisen 1. plass
Bumbibjörnarna från Riksten (BBB)
Nerd Herd
Brunnaskolan 8A
Bumbibjörnarna från Riksten (BBB)
Robotkonkurransen 1. plass
Robotkonkurransen 2. plass
Teknologiprisen 1. plass
Många Mandariner
Nerd Herd
Lag Cesar
Nerd Herd
Veilederprisen
Orten145
Bumbibjörnarna från Riksten (BBB)
Lag Cesar
Lag Cesar

Turneringskomité Botkyrka

Alfred Grimlund
Prosjektleder
tlf: +46739922270
Björn Benbasat
Prosjektleder
tlf: +46 70 188 69 31
Dorte Eriksson
Prosjektleder
tlf: 0763279040
Petja Svensson
Prosjektleder
tlf: +46 76-119 39 98‬