Aalborg

Der afholdes vejledermøde torsdag den 20/9 kl 15-17 på Højvangskolen i Svenstrup. Vi forventer at alle hold sender mindst 1 vejleder.

Påmelding

40
Totalt ant. plasser
12
ant. ledige plasser
0
ant. på venteliste

Program

8:00 Ankomst

8:20 Vejledermøde

9:00 Indmarch og Åbningsceremoni

9:35 Præsentationer starter

9:40 Robotkørsler starter

12:15 - 13:00 Frokost

13:00 Præsentationer og Robotkørsler fortsætter

14:30 Mellemrunde i Robotkørsel

15:05 Semifinaler i Robotkørsel

15:30 Finale i Robotkørsel

15:45 Underholdning ved Mellervangskolens Bigband

16:00 Præmieoverrækkelse

16:30 Slut

Sponsorer

Prisvinnere

Pris
Nominerte
Vinner
FIRST LEGO League Champion
De Rundtossede Raketter
Minds of Creation
Team Galaxy
De Rundtossede Raketter
Kjerneverdiprisen
Sofiendalskolen
Team Galaxy
De Rundtossede Raketter
Sofiendalskolen
Prosjektprisen 1. plass
Sofiendalskolen
Team Galaxy
Kærbyskolen
Kærbyskolen
Prosjektprisen 2. plass
Team Galaxy
Robotkonkurransen 1. plass
De Rundtossede Raketter
Robotkonkurransen 2. plass
Space Farmers
Teknologiprisen 1. plass
De Rundtossede Raketter
Minds of Creation
Team Galaxy
De Rundtossede Raketter
Teknologiprisen 2. plass
Minds of Creation
Veilederprisen

Resultat robotkonkurranse

Nr
Lag
Poeng
1
De Rundtossede Raketter
167
2
Space Farmers
118
3
De Røde Robotter
115
4
Nøvling Jets
85
5
Farstrup 1
86
6
Space Gertjud
81
7
Minds of Creation
90
8
Team Galaxy
143
9
Iron Mechanical Furnace Tophat Toaster Beanie Team
72
10
Bjerget Efterskole
68
11
Kongerslev 1
56
12
Small Steps
56
13
Kærbyskolen
53
14
Nørholm Space
53
15
Rumaberne
48
16
Space Riders
48
17
Face with Space
39
18
Space Builders
37
19
Sofiendalskolen
37
20
Team Ellidshøj
35
21
Team Lindholm
30
22
Apollo 13
24
23
6. Årgang Hals Skole
24
24
Karensmindeskolen 1
20
25
Nibeskole 1
15
26
Karensmindeskolen 2
0


*høyest oppnådde poengsum

Turneringskomité Aalborg

Cecilie Ellebæk Thomsen
Prosjektleder
tlf: 93520014
Rune Træholt
Prosjektleder
tlf: xxx
Søren Mikkelsen
Prosjektleder
tlf: 26168448