Stockholm

Stockholms regionsfinal arrangeras av Vetenskapens Hus

Lördag den 10 november är det dags för regionsfinalen i den internationella ingenjörstävlingen FIRST LEGO Leauge.

Plats för turneringen är KTH:s kårhus Nymble,
Drottning Kristinas väg 15.

10:00 Incheckning grupp 1

  • Campus Manilla(4)
  • Balingsnässkolan (1)
  • Fredriskhovs slotts skola(1)
  • Viktor Rydberg Vasastan(2)
  • Engelbrektsskolan(2)

10:20 Incheckning grupp 2

  • Viktor Rydberg Samskola Djursholm(2)
  • Viktor Rydberg skola Sundbyberg(2)
  • Mariehällsskolan(2)
  • Ängskolan(1)
  • Vallatorpsskolan(2)
  • Vittra Jakobsberg(1)

10:40 Incheckning grupp 3

  • Engelska Skolan(1)
  • Margarethaskolan(2)
  • Träkvista skola(3)
  • Korsängsskolan(3)
go to robotresults

Påmelding

36
Totalt ant. plasser
7
ant. ledige plasser
0
ant. på venteliste

Program

10:00 Incheckning grupp 1
10:20 Incheckning grupp 2
10:40 Incheckning grupp 3
11:00 Första domarpresentationer för inchekningsgrupp 1
11:20 Första domarpresentationer för inchekningsgrupp 2
11:40 Invigning
12:00 Robtkörningen samt första domarpresentationer för incheckningsgrupp 3
Robotkörning och domarpresentationer
15:00 Samling i nya matsalen för annonsering av lag som går vidare till kvartsfinal
Kvartsfinaler
15:30 Samling i nya matsalen för annonsering av lag som går vidare till semifinal
Semifinaler
15:50 Samling i nya matsalen för annonsering av lag som går vidare till final
Final i robotköringen
16:00 Prisceremoni och avslut (beräknas vara slut 16:30)

Sponsorer

Prisvinnere

Pris
Nominerte
Vinner
FIRST LEGO League Champion
Apollo 1337
Vallatorpsskolan 9A
Vintergatan
Vintergatan
Kjerneverdiprisen
Pink Panther
Vintergatans väktare
Vintergatan
Vintergatan
Prosjektprisen 1. plass
Wall-ezz
Zero Gravity
S.A.I.R
Zero Gravity
Prosjektprisen 2. plass
S.A.I.R
Robotkonkurransen 1. plass
WE.R.S
Robotkonkurransen 2. plass
Apollo 1337
Teknologiprisen 1. plass
Vallatorpsskolan 9B
Apollo 1337
Vintergatan
Vintergatan
Teknologiprisen 2. plass
Vallatorpsskolan 9B

Resultat robotkonkurranse

Nr
Lag
Poeng
1
WE.R.S
121
2
Apollo 1337
150
3
Fudge
108
4
Vintergatan
105
5
Vallatorpsskolan 9B
145
6
Pink Panther
122
7
Apollo
90
8
Vallatorpsskolan 9A
92
9
Wall-ezz
89
10
S.A.I.R
82
11
Engelbrektsskolan B
82
12
Alg i ett
71
13
Orbiteers
68
14
ORBIX AB
67
15
Space Futures
64
16
VRSD 1
58
17
Balingsnässkolan
51
18
Ängskolan
46
19
Zero Gravity
41
20
Rymdankorna
39
21
Vittra Jakobsberg
35
22
VRSD 2
34
23
The Final Countdown
34
24
Vintergatans väktare
34
25
Green Generation Mars
31
26
Close
23
27
Galaxlaxa
16
28
A.I.R (artificial intelligence robot) Mariehällsskolan
13


*høyest oppnådde poengsum

Turneringskomité Stockholm

Freddy Grip
Prosjektleder
tlf: 08-790 98 08
Stefan Åminneborg
Prosjektleder
tlf: +46 87909809