Herning

Herning Kommune og Herningsholm Erhvervsskole

FIRST LEGO LEAGUE 2018 ARRANGERES I SAMARBEJDE MELLEM HERNINGSHOLM ERHVERVSSKOLE OG HERNING KOMMUNE

Årets tema er INTO ORBIT – Årets udfordring handler om rummet. Udforsk liv og rejse i og gennem rummet.

 

Bryd ud af jeres jordiske begrænsninger. Vær klar til at udforske, udfordre og innovere i den krævende og inspirerende udstrækning, vi kalder rummet.

Har I, hvad der skal til for at gå INTO ORBIT?

 

Årets udfordring bliver offentliggjort den 15. september, og turneringen afvikles lørdag den 10. november på Herningsholm Erhvervsgymnasium

 

Med deltagelse i First Lego League kan I:

  • Sætte fokus på programmering
  • Øge interessen for de naturvidenskabelige fag og teknologi.
  • Give børn og unge en god oplevelse med teknologi og projektarbejde, så de får bedre forudsætninger for senere at vælge uddannelse.
  • Gennem FLL medvirke til børn og unges personlige og faglige udvikling gennem samarbejde og læring i en praktisk sammenhæng og mod et fælles mål.
  • Arbejde med: Forskning, profilering/markedsføring, teknologi, programmering og samarbejde.

Hilsen FLL Projektgruppen i Herning.

Lars Hvid Antonsen 51840220

Jens Ole Mogensen 96287009


go to robotresults

Påmelding

44
Totalt ant. plasser
9
ant. ledige plasser
0
ant. på venteliste

Program

PROGRAMMET ER MED FORBEHOLD FOR ÆNDRINGER


08.00        Ankomst

                Registrering af hold

                Indtagelse af PIT-området

09.00        Indmarch og præsentation af holdene v/ Kåre og Emil Nielsen kendt fra Store Nørd på DR (Konferencier) 

  Åbningstale ved Lisbeth Schmidt Andersen, Centerleder for skoleområdet, Herning Kommune

09.30        Baneløb - Konkurrencens 1. og 2. runde

                Projekt-, teknologi- og PIT-præsentationer

12.20        Frokostpause

13.00        Baneløb - Konkurrencens 3. runde

                Projekt-, teknologi- og PIT-præsentationer

14.50        Mellemrunde - de 8 bedste hold mødes

15.20        Semifinale - de 4 bedste hold fra mellemrunden

15.40        Finale - de 2 bedste hold fra semifinalen

16.20        Underholdning med Kåre og Emil kendt fra Store Nørd

16.50        Præmieuddeling

Sponsorer

Prisvinnere

Pris
Nominerte
Vinner
FIRST LEGO League Champion
Team BRICKS N`TRICKS
Team Stardust
Team Fed Ged
Team Fed Ged
Kjerneverdiprisen
Team Tryharders
The Martians
Team Fed Ged
Team Tryharders
Prosjektprisen 1. plass
Space Farmers
Team BRICKS N`TRICKS
Team Fed Ged
Space Farmers
Prosjektprisen 2. plass
Team Fed Ged
Robotkonkurransen 1. plass
Team BRICKS N`TRICKS
Robotkonkurransen 2. plass
Gl. rye skole
Teknologiprisen 1. plass
Team Fed Ged
Team Space llamas
Team Space Invaders
Team Fed Ged
Teknologiprisen 2. plass
Team Space llamas

Resultat robotkonkurranse

Nr
Lag
Poeng
1
Team BRICKS N`TRICKS
153
2
Gl. rye skole
102
3
Team Space llamas
100
4
Team Space Invaders
113
5
Aalestrup Realskoles Dreamteam
72
6
Team Stardust
92
7
Team Fed Ged
87
8
Team Tryharders
82
9
Brændgårdskolen
72
10
SVS
66
11
Space Aliens
64
12
Team Rummænd
63
13
SPACEIAL
63
14
Team GALAXY
63
15
Team Starfood
60
16
Team BlueStar
60
17
Space Vacation
57
18
Team Moon Cube
56
19
Team Green Power
52
20
Vildbjerg Skole 3
52
21
Vildbjerg Skole 2
51
22
UIS
49
23
Space Farmers
49
24
The Martians
39
25
Space Potatoes
36
26
Team Energy
35
27
Vildbjerg Skole 1
35
28
Lind Skole 3
33
29
Team Purple Galaxy
32
30
Team Økodome
22
31
Space Survivors
21
32
Life Creators
19
32
Rum-Smølferne
19
34
Gutterne
13
35
Space Mountains
0


*høyest oppnådde poengsum

Turneringskomité Herning

Lars Antonsen
Prosjektleder
tlf: +4551840220
Lars Antonsen
tlf: +4551840220
Jens Ole Mogensen
 
Jan Sondergaard
 
Birger Andersen
 
Soren Naundrup
tlf: +4572134758