Gentofte

Gentofte Kommunes skoler har deltaget i FLL siden 2006.


Kommunens skolevæsen tilbyder alle børn et godt, aktivt og udfordrende skoleliv, herunder mulighed for deltagelse i First Lego League i 6. eller 7. klasse.

 

Kontaktperson: Michael Hansen, miha@gentofte.dk


 

Finalen holdes lørdag d. 10. november 2018 i Rådhussalen på Gentofte Rådhus, Bernstorffsvej 161, 2920 Charlottenlund.


Det vil være muligt at købe mad- og drikkevarer under hele finaledagen.


Turneringen i Gentofte er kun for hold fra kommunens folkeskoler.


Vi glæder os til at se jer alle.



Påmelding

70
Totalt ant. plasser
0
ant. ledige plasser
0
ant. på venteliste

Program

Kl. 8.30 - 9.30    Ankomst, registrering og opstilling i pit-område

 

Kl. 9.30 - 10.00  Velkomst, præsentation og åbningstale ved borgmester Hans Toft

 

Kl. 10.00 - 13.30 Projekt-, teknologi- og pit-præsentationer samt robotkørsler

 

Kl. 13.45 - 15.10 Mellemrunder og finaler i robotkørsel.

 

Kl. 15.15 - 15.45 Præmieoverrækkelse og afslutning

 

Kl. 15.45 - 16.00 Oprydning


Sponsorer

Prisvinnere

Pris
Nominerte
Vinner
FIRST LEGO League Champion
The Flying Universe
Space Invaders
Sunbeam Survivors
Dangerous Particles
A to the B to the Badning
Space Invaders
Kjerneverdiprisen
Space Invaders
Plan X
Team 10
The Flying Universe
Sunbeam Survivors
Plan X
Prosjektprisen 1. plass
Space Invaders
Plan X
THE NEBULAS
Dangerous Particles
Sunbeam Survivors
Sunbeam Survivors
Prosjektprisen 2. plass
Space Invaders
Robotkonkurransen 1. plass
The Flying Universe
Robotkonkurransen 2. plass
Team Locus
Teknologiprisen 1. plass
DE FRÆKKE BJØRNE
A to the B to the Badning
Månerotterne
Space Unicorns
The Flying Universe
DE FRÆKKE BJØRNE
Teknologiprisen 2. plass
Space Unicorns
Veilederprisen

Resultat robotkonkurranse

Nr
Lag
Poeng
1
The Flying Universe
164
2
Team Locus
162
3
De Lyseblå Bleer
124
4
Plan X
121
5
Milky Way
156
6
Poop Heroes
165
7
A to the B to the Badning
163
8
Space Unicorns
166
9
SPACE FOOD
157
10
Space Invaders
134
11
Moonwalkers
123
12
Team 10
133
13
Rumhestene
147
14
The Future
117
15
Sunbeam Survivors
124
16
De grønne raketter
125
17
D.S.S. (Danish Space Students)
116
18
Freeway to Spacemagerne
112
19
Astrosmølferne
111
20
Vegan Space
109
21
Dangerous Particles
109
22
Rumfiduserne
108
23
Clean Space
108
24
Space Potatoes
108
25
Healthy Space
106
26
FFA
105
27
A.I.R.
104
28
Into Spaze
104
29
De udvalgte
103
30
Team Trash
102
31
Team Future
100
32
Social Space
100
33
Team Spacy
100
34
Space Bob
100
35
First in space
99
36
DE FRÆKKE BJØRNE
98
37
Space Nerds
95
38
Planet Highsky
93
39
K.O.S.
90
40
Team Onser i rummet
89
41
Buttenauterne
89
42
Lysepinke Enhjørninger
88
43
VR-online
88
44
Royal Space Kids
87
45
Team Tulle
87
46
THE NEBULAS
86
47
The Founders
85
48
Spacepace
85
49
Team shootingstarz
83
50
Team Orbit Trash
81
51
Helpdroids
80
52
Air Shower
79
53
Team Sputnik
79
54
Team Space
77
55
Galaxy
74
56
Team Universe
73
57
Team Rocket
72
58
Space hunters
72
59
Månerotterne
71
60
Intergalactic
71
61
Team Laika
68
62
Pink FlowerPower
68
63
Place in space
67
64
Goblins from space
62
65
The Lama Planet
62
66
- Team JAWUSMFM
53
67
Trash Trickers
42
68
Gør rummet grønnere
42
69
SpaceBot
31
70
Team BM
26


*høyest oppnådde poengsum

Turneringskomité Gentofte

Andreas Littauer
Prosjektleder
tlf: 61694960
Michael Hansen
Prosjektleder
tlf: 21493345
Ole Baltersen
Prosjektleder
tlf: 29134162