Fyn

Velkommen til First Lego League Fyn et samarbejde med Børnene i Robotbyen Odense og Langeskov Skole


Sammen ønsker vi med det lokale erhvervsliv at skabe en positiv udvikling af

21. Century Skills hos børn og unge på hele Fyn og øerne

Oplysninger om FLL Fyn

Turneringen holdes for alle på Fyn og øerne rundt om.


Dette gøres muligt ved hjælp af støtte fra Odense Kommune og Nyborg Kommune


Årets turnering vil blive afholdt på Erhversakademi Lillebælts lokaler på Seebladsgade 1, 5000 Odense, der er gratis parkering ved EAL hele lørdagen.

 

Det vil være muligt at købe mad og drikkevarer i Storms Pakhus der ligger ved krydset mellem Lerchesgade og Seebladsgade


Turneringen arrangeres i et samarbejde med Børnene i Robotbyen Odense og Langeskov Skole

 


go to robotresults

Påmelding

32
Totalt ant. plasser
0
ant. ledige plasser
0
ant. på venteliste

Program

Dørene åbner kl. 8

Fælles velkomst kl 9 i Arenaen ved Rådmand Susanne Crawley Odense Kommune

Der er præmieoverrækkelse ca. kl 14:45 i Arenaen

Sponsorer

Prisvinnere

Pris
Nominerte
Vinner
FIRST LEGO League Champion
HumanTech
Holmen2
Green Mars
HumanTech
Kjerneverdiprisen
Holmen2
Green Mars
HumanTech
Holmen2
Prosjektprisen 1. plass
Holmen1
Tall 2
HumanTech
Holmen1
Prosjektprisen 2. plass
Tall 2
Robotkonkurransen 1. plass
HumanTech
Robotkonkurransen 2. plass
Phobodeimos
Teknologiprisen 1. plass
Ejerslykke 2
Tall 2
HumanTech
HumanTech
Teknologiprisen 2. plass
Tall 2

Resultat robotkonkurranse

Nr
Lag
Poeng
1
HumanTech
179
2
Phobodeimos
95
3
Green Mars
97
4
Viberne 1
83
5
Holmen2
74
6
Ejerslykke 1
70
7
Birkonauterne
67
8
Viberne 3
66
9
Holluf Pile 6B
66
10
Viberne 2
63
11
The Real Giersings
61
12
H. P. S. S. T.
60
13
Plants Way
59
14
Mars Bar
59
15
Munkebo skole 1
58
16
Holmen1
58
17
HPS Stjerneskud
57
18
Munkebo skole 2
54
19
Ejerslykke 2
54
20
Sletten Skole - Science linjen
50
21
Orbital Skeletal
49
22
Birkhoved 3
43
23
Tall 2
38
24
Birkhoved 1
37
25
4kløverskolen
36
26
Teknologiskolen
36
27
Tingcare
28
28
Viberne 4
19
29
Tall 1
18
30
Birkhoved 4
16
31
Marslev Skole
7
32
Birkhoved 2
0


*høyest oppnådde poengsum

Turneringskomité Fyn

Kasper Fallesen
Prosjektleder
tlf: +4527303559
Bjarke Falk Nielsen
Hovedbanedommer
 
Jan Boye
Kommentator