Skövde


På Balthazar Science Center kan du besöka lagens depåområde och presentationer inför de olika domargrupperna.

Robottävlingarna körs på Volvos besökscenter där du även kan ta del av invignings- och avslutningsceremonier.

Balthazar Science Center är abonnerat för FIRST LEGO league hela dagen den 9 november. Alla är välkomna att besöka tävlingen utan entréavgift.

Viktiga datum

  • Ändra lagnamn senast 7/10
  • Lämna in projektrapport senast 6/11
  • Tävling 9/11


  • Skandinavisk final 30 november i Roskilde, Danmark


Påmelding

32
Totalt ant. plasser
2
ant. ledige plasser
0
ant. på venteliste

Program

8.00 Incheckning av lag och domare

9.00 Invigningsceremoni

9.40 Robottävlingar och presentationer startar

16.30 Prisutdelning och avslutningsceremoni

Sponsorer

Prisvinnere

Pris
Nominerte
Vinner
FIRST LEGO League Champion
Arne Lorentzon AB
Rapp Fastigheter
Team Untie
Rapp Fastigheter
Kjerneverdiprisen
Rapp Fastigheter
Team Daloc
Team Lennartssons ingenjörsbyrå
Rapp Fastigheter
Prosjektprisen 1. plass
Arne Lorentzon AB
Rapp Fastigheter
Team Untie
Arne Lorentzon AB
Prosjektprisen 2. plass
Arne Lorentzon AB
Rapp Fastigheter
Team Untie
Team Untie
Robotkonkurransen 1. plass
Karlsson på taket
Robotkonkurransen 2. plass
Rapp Fastigheter
Teknologiprisen 1. plass
Rapp Fastigheter
Super Untie squad
Team Untie
Team Untie
Teknologiprisen 2. plass
Super Untie squad
Team Untie
Rapp Fastigheter
Super Untie squad

Resultat robotkonkurranse

Nr
Lag
Poeng
1
Karlsson på taket
385
2
Rapp Fastigheter
385
3
Super Untie squad
370
4
Cejn
385
5
Team Cementa
350
6
Daloc
335
7
Säkra Sommarland
320
8
Stefan Inexchange
330
9
Team Silverspin
305
10
Team Daloc
305
11
Team Untie
300
12
Team Lorentzons Styr AB
300
13
Team IF Metall
295
14
Arne Lorentzon AB
290
15
InExchange
270
16
Team Redbeet Interactive AB
265
17
Trash
260
18
Lag 2 04f1
250
19
Concrete
245
20
Skövde ASITIS
240
21
Team Lennartssons ingenjörsbyrå
230
22
Gott och blandat
225
23
Master Builders
220
24
The Future
215
25
BK Stolpskott
210
26
TeamSkövdeBilringar
205
27
Pink Panthers
200
28
Dalängen Dynamics
190
29
Byggare Bob
185
30
Ribbskott
95


*høyest oppnådde poengsum

Turneringskomité Skövde

Lisa Lindgren
Prosjektleder
tlf: 0500 49 87 30
Ove Lindberg
Prosjektleder
tlf: 0500 497770