Herning

Herning Kommune og Herningsholm Erhvervsskole & Gymnasier

FIRST LEGO LEAGUE HERNING 2019 ARRANGERES I SAMARBEJDE MELLEM HERNINGSHOLM ERHVERVSSKOLE & GYMNASIER OG HERNING KOMMUNE

Årets udfordring bliver offentliggjort den 14. september, og turneringen afvikles lørdag den 9. november på Herningsholm Erhvervsskole & Gymnasier

Med deltagelse i First Lego League kan I:

  • Sætte fokus på programmering
  • Øge interessen for de naturvidenskabelige fag og teknologi.
  • Give børn og unge en god oplevelse med teknologi og projektarbejde, så de får bedre forudsætninger for senere at vælge uddannelse.
  • Gennem FLL medvirke til børn og unges personlige og faglige udvikling gennem samarbejde og læring i en praktisk sammenhæng og mod et fælles mål.
  • Arbejde med: Forskning, profilering/markedsføring, teknologi, programmering og samarbejde.

Hilsen FLL Projektgruppen i Herning.

Lars Hvid Antonsen 51840220

Jens Ole Mogensen 96287009

Påmelding

40
Totalt ant. plasser
4
ant. ledige plasser
0
ant. på venteliste

Program

DAGSPROGRAM FOR FIRST LEGO LEAGUE I HERNING

LØRDAG DEN 9. NOVEMBER 2019

TURNERINGSSTED: HERNINGSHOLM ERHVERVSSKOLE & GYMNASIER

08.00        Ankomst

                Registrering af hold

                Indtagelse af PIT-området

 

09.00        Indmarch og præsentation af holdene v/ Kåre og Emil Nielsen kendt fra Store Nørd på DR (Konferencier)

Åbningstale ved Christian Rotbøll, Centerleder for skoleområdet, Herning Kommune

 

09.30        Projekt-, teknologi- og PIT-præsentationer

 

09.50        Baneløb - Konkurrencens 1. og 2. runde

 

12.20        Frokostpause

 

13.00        Baneløb - Konkurrencens 2. og 3. runde

                Projekt-, teknologi- og PIT-præsentationer

 

15.10        Mellemrunde - de 8 bedste hold mødes

 

15.35        Semifinale - de 4 bedste hold fra mellemrunden

 

15.55        Finale - de 2 bedste hold fra semifinalen

 

16.20        Underholdning med Kåre og Emil kendt fra Store Nørd

 

16.50        Præmieuddeling

Sponsorer

Prisvinnere

Pris
Nominerte
Vinner
FIRST LEGO League Champion
Team Fed Ged
Team Gl. Rye skole
The Mindstormers
Team Fed Ged
Kjerneverdiprisen
Jyderne
Light Creators
The Mindstormers
Jyderne
Prosjektprisen 1. plass
Jyderne
Team Fed Ged
Venø Færgen
Jyderne
Prosjektprisen 2. plass
Team Fed Ged
Robotkonkurransen 1. plass
De midtjyske muldvarper
Robotkonkurransen 2. plass
Team Gl. Rye skole
Teknologiprisen 1. plass
Team Fed Ged
THE MAGNETS
Jyderne
Team Fed Ged
Teknologiprisen 2. plass
THE MAGNETS

Resultat robotkonkurranse

Nr
Lag
Poeng
1
De midtjyske muldvarper
330
2
Team Gl. Rye skole
315
3
Team Fed Ged
375
4
The Mindstormers
295
5
Brick Brain
290
6
De 10 musketerer
265
7
11 from heaven
280
8
Hammerum skole 6. klasse hold 3
295
9
Venø Oysters
260
10
Venø Færgen
255
11
Hammerum skole 6. klasse hold 1
245
12
Hammerum skole 6. klasse hold 6
245
13
Team pollution
230
14
De Taktiske Popcorn
225
15
Remulade Klatterne
220
16
Hammerum skole 6. klasse hold 5
220
17
Vildbjerg Skole 1
220
18
Mini Nørderne
220
19
Team recycling
215
20
Light Creators
210
21
Hammerum skole 6. klasse hold 4
205
22
Hammerum skole 6. klasse hold 2
190
23
Tour de Grillbar
190
24
Team Soap
190
25
Bamsefar
185
26
100%
180
27
Vildbjerg Skole 4
175
28
Hold Børge
170
29
De høje Bubbibjørne
160
30
Vildbjerg Skole 3
155
31
Vildbjerg Skole 2
155
32
THE MAGNETS
150
33
Jyderne
110
34
Spørg Capis
95
35
Minecraft Coordinates 420 69 -1234
90
36
THE FUTURE
65


*høyest oppnådde poengsum

Turneringskomité Herning

Lars Antonsen
Prosjektleder
tlf: +4551840220
Jens Ole Mogensen
IT-pædagogisk udviklingskonsulent
 
Birger Andersen
Faglærer
 
Søren Naundrup
Lærer
 
Jan Søndergaard
Tidligere erhvervsskolelærer