Gentofte

Gentofte Kommunes skoler har deltaget i FLL siden 2006.


Kommunens skolevæsen tilbyder alle børn et godt, aktivt og udfordrende skoleliv, herunder mulighed for deltagelse i First Lego League i 6. eller 7. klasse.

 

Kontaktperson: Michael Hansen, miha@gentofte.dk


 

Finalen holdes lørdag d. 16. november 2019 i Rådhussalen på Gentofte Rådhus, Bernstorffsvej 161, 2920 Charlottenlund.

Det vil være muligt at købe mad- og drikkevarer under hele finaledagen.


Turneringen i Gentofte er kun for hold fra kommunens folkeskoler.


Vi glæder os til at se jer alle.


Påmelding

68
Totalt ant. plasser
6
ant. ledige plasser
0
ant. på venteliste

Program

Program for First Lego League finale lørdag d. 16/11 2019 i Rådhushallen

Kl. 8.30 - 9.30 Ankomst, registrering og opstilling i pit-område for elever

Kl. 9.30 - 10.00 Velkomst, præsentation og åbningstale ved borgmester Hans Toft

Kl. 10.00 - 13.30 Projekt-, teknologi- og pit-præsentationer samt robotkørsler

Kl. 13.45 - 15.10 Mellemrunder og finaler i robotkørsel.

Kl. 15.15 - 15.45 Præmieoverrækkelse og afslutning

Kl. 15.45 - 16.00 Oprydning

Sponsorer

Prisvinnere

Pris
Nominerte
Vinner
FIRST LEGO League Champion
City Vibes
STU-TRAIN
Yellow Shapers
City Savers DY
Green Bridges
City Vibes
Kjerneverdiprisen
GreenHouse
Green Generations
Beelieve
City Savers DY
City Savers GE
Green Generations
Prosjektprisen 1. plass
Dwight Nuggets Fanklub
City Vibes
City Savers DY
Team Ud Af Boksen
Green Bridges
Dwight Nuggets Fanklub
Prosjektprisen 2. plass
City Vibes
Robotkonkurransen 1. plass
Green Generations
Robotkonkurransen 2. plass
STU-TRAIN
Teknologiprisen 1. plass
Culture Gardens
Hana Ka Hana
C.H.O.P.
New Organic Way
Save the City DY
New Organic Way
Teknologiprisen 2. plass
Culture Gardens

Resultat robotkonkurranse

Nr
Lag
Poeng
1
Green Generations
385
2
STU-TRAIN
350
3
Tech-lone
385
4
City Vibes
330
5
City Savers DY
375
6
Save the City DY
320
7
Team City Savers
335
8
Fly High
340
9
SEXY CITY LAMAS
315
10
C.H.O.P.
320
11
Green Bridges
315
12
Team People Minded
290
13
Active Plants
305
14
Yellow Shapers
355
15
Young Future
320
16
Team teamwork
315
17
Nem Trafik
290
18
Beelieve
275
19
Grey to green
275
20
New Organic Way
270
21
De Cyklende Teletubbies
265
22
Tænketubbies
265
23
Team ACE
260
24
Star Shapers
260
25
Team Leopard
255
26
Shapers of the future
250
27
Hana Ka Hana
250
28
Hopefull Homes
245
29
Culture Gardens
245
30
City Savers GE
240
31
Dwight Nuggets Fanklub
240
32
Solsikkerne
240
33
Team Børn og Unge
235
34
Team Ud Af Boksen
230
35
The Green Planet
230
36
De VaXe GalaXeBlaffere
225
37
Greenies
220
38
Play Town
220
39
Resolution
215
40
Markedsidioterne
210
41
GreenFit
210
42
GreenHouse
210
43
The Crazy Cows
210
44
De flyvende falafler
205
45
Team Works
200
46
Team Rooby
195
47
Team Cyborg
185
48
Game Changers
180
49
Graffiti Gang
175
49
Team Spirit
175
51
The City Shapers
175
52
Green City
175
53
The Transformers
175
54
Go Fast Go Green
170
55
Tekno Rejerne
170
56
City A1
170
57
De tossede idéer
165
58
Safe the city BA
165
59
The Park Patrol
160
60
Team EL
125
61
ChokoladeGenierne
0


*høyest oppnådde poengsum

Turneringskomité Gentofte

Andreas Littauer
Prosjektleder
tlf: 61694960
Michael Hansen
Prosjektleder
tlf: 21493345
Ole Baltersen
Prosjektleder
tlf: 29134162